NAJWAŻNIEJSZE
NOTATKI Z KSIĄŻKI:
Osiąganie i utrzymanie optymalnej wydajności umysłowej - Program kliniki Amena.
Autor: Daniel G. Amen
NAJWAŻNIEJSZE
NOTATKI Z KSIĄŻKI:
Autor: Daniel G. Amen
O tym, jak dbać o mózg – tę maź wewnątrz czaszki – opowiada lekarz, który skanuje mózgi i powiązał określone zachowania ze związkami chemicznymi w mózgu.
Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa stanowią podstawę do dalszego rozwoju i nauki, ale mają też bezpośredni wpływ na to połączenia nerwowe w mózgu.
Więcej ludzi (w każdym wieku) umiera z powodu upadku w domu niż w wyniku pożaru.
Większości dorosłych zalecam poniższy cocktail:
• Acetylo-L-karnityna – 500 mg dziennie,
• Kwas alfa-liponowy – 100 mg dziennie,
• Olej rybny – 1 000 mg dwa razy dziennie,
• Fosfatydyloseryna – 100 mg dwa razy dziennie,
• Kompleks witamin z dużą dawką witamin z grupy B,
• Witamina E (mieszanina tokoferoli) – 100 mg dwa razy dziennie,
• Witamina C – 250 mg dwa razy dziennie.
Kora przedczołowa to ośrodek, w którym znajduje się umiejętność uczenia się na błędach, planowania i stopniowej zmiany zachowania, która ma nam pomóc osiągnąć cel. Jeżeli kora przedczołowa działa tak, jak powinna, jesteśmy rozważni, empatyczni, ekspresywni, zorganizowani i nastawieni na cel. Kora przedczołowa często nazywana jest wykonawczą częścią mózgu – szefem. Niska aktywność kory przedczołowej wywołuje sytuację, w której szefa nie ma – praktyczny brak nadzoru, kiedy nikt nic nie robi. Z kolei gdy kora przedczołowa pracuje zbyt intensywnie, jest tak, jakby szef nadzorował każdego pracownika z osobna.
„Jeśli ktoś z przyjemnością może maszerować w rytm muzyki w szeregu, dostał swój wielki mózg jedynie przez pomyłkę, ponieważ w zupełności wystarczyłby mu rdzeń kręgowy.” – Albert Einstein
Lampka wina raz w tygodniu lub raz w miesiącu – ale nie codziennie – może obniżać ryzyko demencji o nawet 70 procent.
Nawet niewielka ilość alkoholu wypijana każdego dnia powoduje kurczenie się mózgu.
Jak najmniej kofeiny.
Staraj się jeść poniżej 1 800 kalorii dziennie.
Im więcej ryb w jadłospisie danej osoby, tym dłużej zachowywała dobrą pamięć. Dlatego dobrym planem jest jedzenie ryby raz lub dwa razy w tygodniu. Wysokiej jakości oczyszczony olej rybny to też dobre rozwiązanie.
Tłuszcze jednonienasycone są lepsze od tłuszczy wielonienasyconych. Tłuszcze jednonienasycone można znaleźć w owocach awokado, orzechach (jak np. migdały, nerkowce i pistacje), oleju canola, oliwie z oliwek i oleju arachidowym. Tłuszcze wielonienasycone znajdują się w oleju szafranowym, oleju kukurydzianym i niektórych rybach. Tłuszcze wielonienasycone znajdujące się w łososiu i makreli i tłuszcze jednonienasycone znajdujące się w oleju canola i oleju sojowym są bogate w podstawowe kwasy tłuszczowe nazywane kwasami Omega-3. Ludzki organizm nie potrafi wytwarzać podstawowych kwasów tłuszczowych, musimy więc przyjmować je z jedzeniem (stąd nazwa podstawowe kwasy tłuszczowe).
Przyjmowanie wystarczającej ilości kwasów Omega-3 z pokarmów jest trudne.
Serce i naczynia krwionośne osób, które jedzą rybę raz w tygodniu, są zdrowsze niż u osób, które jedzą rzadko jedzą ryby. Pamiętajmy, że to, co dobre dla serca, jest dobre także dla mózgu!
Dobrym źródłem witaminy C są pomidory, owoce (szczególnie cytrusy i kiwi), melony, surowa kapusta, zielone warzywa liściaste, papryka, kiełki, brokuły i kapusta. Ważnym źródłem witaminy E są zboża, orzechy, mleko, żółtka jaj, zarodki pszenne, oleje roślinne i zielone warzywa liściaste. Jagody to również szczególnie dobre źródło przeciwutleniaczy.
WARZYWA I OWOCE ZAWIERAJĄCE NAJWIĘCEJ PRZECIWUTLENIACZY (WEDŁUG DEPARTAMENTU ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH): jagody, jeżyny, żurawina, truskawki, szpinak, maliny, brukselka, śliwki, brokuły, buraki, awokado, pomarańcze, czerwone winogrona, czerwona papryka, wiśnie, kiwi.
Książka „Super Foods Rx” (super jedzenie na receptę) autorstwa Stevena Pratta i Kathy Matthews wymienia czternaście najlepszych grup pokarmów, które są zdrowe i mają rozsądną wartość kaloryczną.
Dobrą metodą jedzenia zdrowych warzyw i owoców jest mieszanie kolorów (jedzenie tęczy). Staraj się jeść czerwone jedzenie (truskawki, maliny, wiśnie, czerwoną paprykę i pomidory), żółte jedzenie (dynię piżmową, żółtą paprykę, małe porcje bananów i brzoskwiń), niebieskie jedzenie (jagody), fioletowe jedzenie (śliwki), pomarańczowe jedzenie (pomarańcze, mandarynki, pochrzyn), zielone jedzenie (groszek, szpinak i brokuły) i tak dalej.
Orzechy i nasiona, a w szczególności orzechy włoskie. Świetny przepis: przez noc namocz orzechy włoskie w wodzie z dodatkiem soli morskiej, odsącz je, posyp szczyptą cynamonu (naturalnym stabilizatorem poziomu cukru we krwi) i piecz przez cztery godziny w temperaturze 120 st. Celsjusza – dzięki temu łatwiej będzie je strawić.
Robienie cały czas tego samego nie pomaga mózgowi, nawet jeśli są to dość skomplikowane czynności.
PRAKTYCZNE ĆWICZENIA DLA MÓZGU:
Zacznij się uczyć czegoś nowego. Poświęć piętnaście minut dziennie na naukę czegoś nowego. Einstein powiedział, że gdyby ktoś codziennie uczył się czegoś nowego przez piętnaście minut, po roku byłby ekspertem.
Naucz się obserwować, słuchać, czuć lub smakować, a zwiększysz swoje zdolności zmysłowe i będziesz stymulować rozwój mózgu.
Ćwiczenia zmniejszają także uszkodzenia neuronów spowodowane toksycznymi substancjami ze środowiska i zwiększają zdolność insuliny do zapobiegania wysokiemu poziomowi cukru, zmniejszając tym samym ryzyko cukrzycy.
Tenis stołowy to najlepszy sport dla mózgu. Wymaga dużo ruchu, angażuje zarówno górną, jak i dolną część ciała, wymaga dobrego skoordynowania oczu i ręki, a także refleksu. Sprawia również, że jednocześnie wykorzystujesz różne obszary mózgu: gdy śledzisz piłkę, planujesz strzały i strategie, wymyślasz podkręcenia. To jak aerobiczne szachy.
Dobrym ćwiczeniem dla mózgu może być też żonglowanie.
Ćwiczenia Brain Gym – więcej o tej technice można dowiedzieć się ze strony braingym.com.
Pracę móżdżku możesz usprawnić dzięki ćwiczeniom koordynacji. Nie tylko pomoże ci to myśleć jaśniej i szybciej, ale także poprawi umiejętność oceny, uwagę i ogólny stan zdrowia mózgu.
Lewa półkula mózgu odpowiada za język, logikę, szczegóły i planowanie, podczas gdy prawa półkula jest bardziej związana z muzyką, rytmem, kreatywnością, umiejętnościami społecznymi i duchowością. Badania wykazały, że prawa półkula, wraz z układem limbicznym, odpowiada za przyjemność czerpaną z seksu i orgazm.
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że kontrolują ich nie wydarzenia czy inni ludzie, ale sposób, w jaki ich mózg postrzega świat. Słyszałem kiedyś taką historię: na przełomie XIX i XX wieku firma produkująca buty wysłała swojego przedstawiciela do Afryki, który wysłał stamtąd taką wiadomość: „Wracam do domu. Nikt tu nie nosi butów.” Inna firma wysłała swojego przedstawiciela, który sprzedał tysiące butów. Ten napisał do firmy: „Interesy idą fantastycznie. Nikt tu nigdy nie słyszał o butach.”
Osiągnięcie równowagi mózgu za pomocą diety, ćwiczeń, muzyki, redukcji stresu i suplementów poprawi twoje postrzeganie świata.
Terapia poznawcza (która uczy ludzi, jak poprawić negatywne schematy myślowe, i jak myśleć w bardziej racjonalny, pozytywny sposób) wspomaga funkcje mózgu.
Terapia interpersonalna, która uczy ludzi, jak lepiej dogadywać się z innymi, udoskonalając wsparcie społeczne, komunikację, rozwiązywanie konfliktów oraz ćwiczenie asertywności, może być skutecznym lekiem na depresję. Terapia interpersonalna pomaga również zresetować funkcje mózgu, wspomagając aktywność kory przedczołowej (polepszając skupienie i ocenę sytuacji) i uspakajając aktywność limbiczną.
NIE WIERZ W KAŻDĄ PIERWSZĄ MYŚL.
Ponieważ mózg przyswaja i realizuje to, co widzi, niezwykle ważne jest wizualizowanie swoich pragnień, a następnie stopniowe dopasowywanie swojego zachowania, by ten cel osiągnąć. Zbyt wielu ludzi miota się z powodu codziennych zachcianek, zamiast wykorzystać korę przedczołową do planowania i dążenia do celu.
Pięć podstawowych dźwięków: „saa”, „taa”, „naa”, „maa” i „aa”. W medytacji intonuje się każdy ten dźwięk i po kolei składa kciuk z drugim, trzecim, czwartym i piątym palcem u ręki. Dźwięki i składanie palców powtarza się przez dwie minuty na głos, dwie minuty szepcząc, cztery minuty w ciszy, dwie minuty szepcząc i dwie minuty na głos.
Przeprowadziliśmy badania SPECT na uczestnikach, którzy odpoczywali przez jeden dzień, i dzień po tym, jak medytowali. Zauważyliśmy wyraźny spadek aktywności w lewym płacie ciemieniowym (co dowodzi zmniejszającej się świadomości czasu i przestrzeni) i znaczny wzrost aktywności kory przedczołowej (co oznacza, że medytacja pomaga się nakręcić, a nie wyłączyć).
W badaniu przeprowadzonym na grupie około 7,5 tysiąca studentów, studenci akademii muzycznej uzyskali najwyższe wyniki w czytaniu. W każdym wieku nauka gry na instrumencie muzycznym może pomóc nam rozwinąć neurony płatu skroniowego i pobudzić je do działania.
Ludzie, u których występują przypadki cukrzycy w rodzinie, powinni raz w roku po czterdziestym roku życia badać poziom glukozy we krwi na czczo.
Sam codziennie zażywam silnie działający kompleks witamin z dodatkową dawką witaminy C i E, ginkgo biloba, kwasu alfa-liponowego, fosfatydyloseryny, acetylo-L-karnityny, koenzymu Q10 oraz kapsułki oleju rybnego.
Po czterdziestce, gdy wytwarzanie energii komórkowej i poziom przeciwutleniaczy w organizmie obniżają się, większości ludzi przydałaby się również acetylo-L-karnityna, kwas alfa-liponowu i koenzym Q10.
Badania wykazały, że acetylo-L-karnityna poprawia skupienie, dodaje energii i spowalnia proces starzenia. Jeśli cierpisz z powodu zmęczenia, umysłowego wyczerpania, utraty pamięci, czy problemów z uwagą, powinieneś się zastanowić nad zażywaniem acetylo-L-karnityny. Zwykła dawka to od 500 do 1 500 mg dziennie.
Kwas alfa-liponowy jest przeciwutleniaczem wzmacniającym działanie wielu innych przeciwutleniaczy. Jeśli jesteś po czterdziestce i występuje u ciebie ryzyko demencji lub innych problemów z pamięcią, raka lub udaru, zastanów się nad zażywaniem kwasu alfa-liponowego. Typowa dawka wynosi od 100 do 200 mg dziennie.
Koenzym Q10, znany także jako ubiquinon, to silny przeciwutleniacz. Rozpuszczalne kapsułki żelatynowe podobno wchłaniają się lepiej. Koenzym Q10 najlepiej zażywać z pokarmami. Typowa dawka to od 30 do 200 mg dziennie.
Kwasy tłuszczowe Omega-3. Dwa najlepiej przebadane oleje rybne to kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Dwa ulubione źródła suplementów olejów rybnych: suplement Coromega, stworzony przez European Reference Botanical Laboratories (www.cormega.com) i Dr Sears (www.drsears.com), wysokiej jakości olej rybny, taki jak produkowany przez Nordic Naturals i Omega Brite. Zwykła dawka oleju rybnego w profilaktyce wynosi od 1 do 2 g dziennie.
Ginkoba i ginkgold (Nature’s Way) to marki stworzone dla związku EGb 761. Typowa skuteczna dawka to od 60 do 120 mg, przyjmowane dwa razy dziennie.
Fosfatydyloseryna to składnik odżywczy, który naturalnie występuje w takich pokarmach, jak ryby, zielone warzywa liściaste, produkty sojowe i ryż.
L-teanina to aminokwas naturalnie występujący w zielonej herbacie. Suplementy L-teaniny są zalecane do relaksacji i poprawy nastroju. Dawka wynosi od 50 do 200 mg, w zależności od potrzeb.
Dostarczaj organizmowi 100 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę B. Upewnij się, że zażywasz co najmniej 400 mcg kwasu foliowego i 500 mcg witaminy B12 dziennie.
Zapotrzebowanie dorosłych na witaminę C wynosi 250 mg dwa razy dziennie.
Rodzaj przyjmowanej witaminy E ma znaczenie. Mieszanka tokoferoli z typem alfa i gamma wydaje się bardziej skuteczna niż sam alfa-tokoferol. Alfa-tokoferol jest najbardziej popularną formą sprzedawaną w sklepach. Z powodu względnie krótkiego czasu działania tokoferoli (dwie do czterech godzin), lepszą ochronę komórkową zapewnia zażywanie ich dwa razy dziennie.