Poznaj świetne przykłady stron politechnik, akademii i uniwersytetów.
Najważniejszym zadaniem witryn uczelni powinno być to, aby przekazać dużą ilość informacji w jak najprostszej i najbardziej przystępnej formie. Z reguły mają one do spełnienia dziesiątki celów. Muszą dostarczyć niezbędnych informacji studentom (zarówno nowym, obecnym, jak i absolwentom) i nierzadko pracownikom naukowym. Zobacz jak powinna wyglądać projekt graficzny wzorowej strony uczelni oraz poznaj te, które z pewnością odstraszą kandydatów na studia.
Czego uczą nas najlepsze projekty graficzne, uczelnianych stron? Tego, że studentów trzeba szanować, doceniać a czasem nawet rozpieszczać. Skończyły się czasy, w których dziwni przedstawiciele nauki, uważali, że trzeba ich gnębić, stresować i poniżać.
Istnieje kilka niemal doskonałych projektów graficznych stron, które przyciągają swoją funkcjonalnością i sposobem prezentowania informacji. Jednak zdecydowana większość reprezentuje to, co wszyscy zdają się dostrzegać od dawna. Szkoły, przestały nadążać za postępem. Zwłaszcza w Polsce, której poświęciliśmy drugą połowę tego artykułu. Poniżej znajdziesz kilka najprawdziwszych perełek, które doskonale spełniają wszelkie wymogi nowoczesnej strony uczelni wyższej.
Boston University
Genialne połączenie przejrzystości i ciekawego wyglądu. Dlaczego w Polsce strony internetowe szkół wyższych nie mogą tak wyglądać? Strona jest niesamowicie funkcjonalna i do tego świetnie wygląda. Śmiało możemy stwierdzić, że tak powinna wyglądać każda witryna uczelni wyższej. Proszę tylko przeczytać tytuły i główne “zaraźliwe” nagłówki z życia uczelni. Prawda, że życie byłoby prostsze i piękniejsze? Zapraszam do Boston University.
Bates College
Pogrubiony nagłówek i szablon bazujący na siatce bardzo dobrze współgrają na stronie Bates College. W nagłówku została umieszczona ciekawa fotografia reklamowa. Świetny sposób na przyciągnięcie nowych studentów, bo kto nie chciałby dołączyć do skaczących?
University of Nebraska-Lincoln
Prosty schemat kolorów i czysty układ szablonu, oparty na siatce sprawia, że strona internetowa Uniwersytetu Nebraska-Lincoln wydaje się być bardzo dopracowana. Urzeka również jej wyrafinowany wygląd. Wszystko jest tutaj bardzo schludne i przejrzyste. Na pewno nikt nie będzie narzekać na jej funkcjonalność.
Washtenaw Community College
Strona Washtenaw Community College wyróżnia się wielkimi, ręcznie rysowanymi elementami oraz unikalnym wyglądem i kolorystyką. Wiele osób jednak ma zastrzeżenia co do funkcjonalności i przejrzystości tego projektu. Np. niewiele osób wie, że napisy po lewej stronie są elementami nawigacji i można w nie kliknąć.
Nebraska Wesleyan University
Strona szkoły Nebraska Wesleyan University jest jedną z najlepiej wyglądających stron uczelni. Wyróżnia się fantastycznym tłem i doskonałą typografią. Witryna naprawdę robi wrażenie i budzi uznanie wśród wielu użytkowników. Jednak sam wygląd to nie wszystko i wielu z nich narzeka na jej funkcjonalność.
Emily Carr University of Art & Design
Emily Carr University of Art & Design zachwyca pięknym minimalistycznym wyglądem, na którą składa się czysta typografia pomieszczana z wyrazistymi, kolorowymi akcentami. Nowoczesny, minimalistyczny design doskonale wspiera prostą nawigację witryny.
Bennington College
Strony edukacyjne Bennington College wykorzystuje unikalny układ elementów i ciekawy design. Witryna sama w sobie wygląda bardzo fajnie i przyciąga oko, ale niestety, strona nie jest zbyt funkcjonalna i praktyczna. Bennigton College stworzył coś nowego, ale niestety mało przydatnego w użyciu.
Lenoir-Rhyne University
Lenoir-Rhyne University skupia się na czystym, minimalistycznym układzie elementów. Jednak, śmiałym przełamaniem tego minimalizmu jest pokaz slajdów w nagłówku. Bardzo przyjemna strona o prostej nawigacji.
Strona Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Strony edukacyjne Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wyglądem przypomina wyróżnione przez nas witryny z poprzedniego rozdziału. Przyjemna dla oka, jasny podział informacji, prosta nawigacja. Dodatkowym atutem jest tutaj stonowana kolorystyka.
Strona Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Strona Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ujmuje minimalizmem w dobrym wydaniu. Stonowana i ciemna kolorystyka, doskonale przełamana żywymi, niewielkimi elementami daje bardzo ciekawy i oryginalny efekt. Ponadto strona jest bardzo funkcjonalna i prosta w nawigacji. Taka sztuka nam się podoba.
Strona Politechniki Wrocławskiej.
Politechnika Wrocławska wykorzystała ciekawy pomysł, ujednolicając wszystkie strony poszczególnych wydziałów. Każda z nich wyróżnia się jedynie nieco odmienną kolorystyką. Zestandaryzowany wygląd strony i minimalistyczny design sprawiają, że nawigacja na wszystkich stronach Politechniki Wrocławskiej jest niezwykle prosta, a sama witryna wyjątkowo funkcjonalna.
Niestety, duża część stron internetowych uczelni wyższych jest strasznie zaprojektowana. Albo wyglądają jakby ktoś je stworzył 15 lat temu i o nich zapomniał, albo są tak przeładowane informacjami, że ciężko jest na nich cokolwiek znaleźć. Nie odstraszajcie swoich studentów.
Jednym z takich odstraszających tworów jest strona Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Niestety, nie można jej nazwać piękną sztuką. Ciekawym jest, że to właśnie edukacja artystyczna sygnuje się taką niedopracowaną i, mówiąc kolokwialnie, brzydką witryną.
Chciałem podziękować Krzysztofowi, za informację, że Łódzka Akademia Sztuk Pięknych właśnie odzyskał swój honor! - To budzi wielkie nadzieje! Nowa strona jest już na przyzwoitym poziomie. Choć, jak na sztuki piękne nie powala to i tak wielkie brawa.
Oczywiście to tylko jeden z punktów widzenia, a doskonałe strony pojawiają się cały czas. Jeżeli temat interesuje Cię głębiej, lub chcesz podzielić się własną opinią, zapraszam do komentarzy na samym dole tej strony.