NAJWAŻNIEJSZE
NOTATKI Z KSIĄŻKI:
Opanuj stres, niepokój, depresję, obsesyjne zachowania, gniew i nadimpulsywność.
Autor: David McRaney
NAJWAŻNIEJSZE
NOTATKI Z KSIĄŻKI:
Autor: David McRaney
Poznaj lekarza, który skanuje mózgi i powiązuje określone zachowanie ze związkami chemicznymi w mózgu. Bardzo techniczne zagadnienia neurologiczne, ale w naszym fachu wiedzy o mózgu nigdy nie jest zbyt wiele…
Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa nie tworzą tylko podstawę dla rozwoju i nauki lecz mają bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób „okablowany” jest mózg.
Większa liczba ludzi w każdym wieku umiera w domu z powodu upadku niż z powodu pożaru.
Dla większości dorosłych zalecam następujący cocktail:
Acetylo-L-karnityna – 500 mg dziennie,
Kwas alfa liponowy – 100 mg dziennie,
Olej rybny – 1 000 mg dwa razy dziennie,
Fosfatydyloseryna – 100 mg dwa razy dziennie,
Kompleks witamin z dużą dawką witamin z grupy B,
Witamina E (mieszanina tokoferoli) – 100 mg dwa razy dziennie,
Witamina C – 250 mg dwa razy dziennie.
Kora przedczołowa to ośrodek umiejętności uczenia się na błędach, planowania i stopniowego dopasowywania naszego zachowania, by osiągnąć cele. Gdy kora przedczołowa działa, jak powinna, jesteśmy rozważni, empatyczni, ekspresywni, zorganizowani i nastawieni na cel. Korę przedczołową nazywa się wykonawczą częścią mózgu, jak szefa w pracy. Gdy aktywność kory przedczołowej jest niska, jest tak, jakby nie było szefa, czyli praktycznie nie ma nadzoru i nic nie zostaje zrobione. Gdy kora przedczołowa pracuje zbyt ciężko, jest tak, jakby szef szczególnie nadzorował wszystkich pracowników z osobna.
„Ten, kto radośnie maszeruje w szeregach w rytm muzyki już zyskał moją pogardę. Przez pomyłkę otrzymał duży mózg, ponieważ wystarczyłby mu w zupełności sam rdzeń kręgowy.” – Albert Einstein
Lampka wina raz w tygodniu lub raz w miesiącu, ale nie codziennie, może obniżać ryzyko demencji o nawet 70 procent.
Picie nawet niewielkich ilości alkoholu obniża ogólną wielkość mózgu.
Jak najmniej kofeiny.
Starajmy się jeść mniej niż 1 800 kalorii dziennie.
Im więcej ryb było w jadłospisie danej osoby, tym dłużej mogła zachować pamięć. Jedzenie ryby raz lub dwa razy w tygodniu to dobry plan. Wysokiej jakości oczyszczony rybi tłuszcz to też dobre rozwiązanie.
Tłuszcze jednonienasycone są lepsze od tłuszczy wielonienasyconych. Tłuszcze jednonienasycone można znaleźć w owocach awokado, orzechach (jak np. migdały, nerkowce i pistacje), oleju canola, oliwie z oliwek, i oleju arachidowym. Tłuszcze wielonienasycone znajdują się w oleju szafranowym, oleju kukurydzianym i niektórych rybach. Tłuszcze wielonienasycone znajdujące się w łososiu i makreli i tłuszcze jednonienasycone znajdujące się w oleju canola i oleju sojowym są bogate w podstawowe kwasy tłuszczowe nazywane kwasami Omega-3. Ludzki organizm nie potrafi wytwarzać podstawowych kwasów tłuszczowych, więc musimy je przyjmować z jedzeniem (stąd nazwa podstawowe kwasy tłuszczowe).
Trudno jest uzyskać wystarczającą ilość kwasów Omega-3 w naszej diecie.
Serce i naczynia krwionośne u osób, które jedzą rybę raz w tygodniu są zdrowsze w porównaniu do osób, które jedzą rzadko jedzą ryby. Pamiętajmy, że to, co dobre dla serca, jest dobre także dla mózgu!
Dobrym źródłem witaminy C są pomidory, owoce (szczególnie cytrusy i kiwi), melony, surowa kapusta, zielone warzywa liściaste, papryka, kiełki, brokuły i kapusta. Ważnym źródłem witaminy E są zboża, orzechy, mleko, żółtka jaj, kiełki pszenicy, oleje roślinne i zielone warzywa liściaste. Jagody to też szczególnie dobre źródło przeciwutleniaczy.
WARZYWA I OWOCE ZAWIERAJĄCE NAJWIĘCEJ PRZECIWUTLENIACZY (WEDŁUG DEPARTAMENTU ROLNICTWA STANÓW ZJEDNOCZONYCH): jagody, jeżyny, żurawina, truskawki, szpinak, maliny, brukselka, śliwki, brokuły, buraki, awokado, pomarańcze, czerwone winogrona, czerwona papryka, wiśnie, kiwi.
Książka „Super Foods Rx” [super jedzenie na receptę] autorstwa Stevena Pratta i Kathy Matthews wymienia czternaście najlepszych grup pokarmów, które są zdrowe i mają rozsądną zawartość kalorii.
Mieszanie kolorów (jedzenie tęczy) to dobry sposób myślenia na temat spożywania zdrowych owoców i warzyw. Starajmy się jeść czerwone jedzenie (truskawki, maliny, wiśnie, czerwoną paprykę i pomidory), żółte jedzenie (dynię piżmową, żółtą paprykę, małe porcje bananów i brzoskwiń), niebieskie jedzenie (jagody), fioletowe jedzenie (śliwki), pomarańczowe jedzenie (pomarańcze, mandarynki, pochrzyn), zielone jedzenie (groszek, szpinak i brokuły) i tak dalej.
Orzechy i nasiona, w szczególności orzechy włoskie. Wspaniały przepis: namocz przez noc orzechy włoskie w wodzie osolonej solą morską, odsącz i posyp szczyptą cynamonu (naturalnym stabilizatorem poziomu cukru we krwi) i piecz przez cztery godziny w temperaturze 120 st. Celsjusza – dzięki temu łatwiej jest je strawić.
Robienie tego, co zawsze, nie pomaga mózgowi, nawet jeśli są to dość skomplikowane czynności.
PPRAKTYCZNE SPOSOBY NA ĆWICZENIE MÓZGU:
Zacznijmy uczyć się czegoś nowego. Poświęćmy piętnaście minut każdego dnia na naukę czegoś nowego. Einstein powiedział, że jeśli ktoś uczyłby się czegoś nowego przez piętnaście minut dziennie, po roku byłby ekspertem.
Nauczenie się obserwowania, słuchania, czucia lub smakowania zwiększy nasze zdolności zmysłowe i będzie stymulować rozwój mózgu.
Ćwiczenia także zmniejszają szkody, jakie wyrządzają neuronom toksyczne substancje pochodzące ze środowiska i zwiększają zdolność insuliny do zapobiegania wysokiemu poziomowi cukru, zmniejszając tym samym ryzyko cukrzycy.
Tenis stołowy to dla mózgu najlepszy na świecie sport. Wymaga dużo ruchu, angażuje zarówno górną i dolną część ciała, wymaga wspaniałej koordynacji oczu i ręki oraz refleksu i sprawia, że wykorzystujemy różne obszary mózgu jednocześnie: gdy śledzimy piłkę, planujemy strzały i strategie, i wymyślamy podkręcenia. To jak aerobiczne szachy.
Żonglowanie też może być szczególnie dobrym ćwiczeniem dla mózgu.
Ćwiczenia Brain Gym – więcej o tej technice można dowiedzieć się ze strony braingym.com [strona w j. angielskim].
Dzięki ćwiczeniu koordynacji możemy usprawnić pracę móżdżku. Pomoże nam to nie tylko myśleć jaśniej i szybciej, ale pomoże też ulepszyć naszą ocenę, uwagę i ogólny stan zdrowia mózgu.
Lewa półkula bardziej odpowiada za język, logikę, szczegóły i planowanie, podczas gdy prawa półkula jest bardziej związana z muzyką, rytmem, kreatywnością, umiejętnościami społecznymi i duchowością. Badania wykazały, że prawa półkula, wraz z układem limbicznym, odpowiada za przyjemność czerpaną z seksu i orgazm.
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że kontrolują ich nie wydarzenia czy ludzie, ale sposób, w jaki ich mózg postrzega świat. Słyszałem kiedyś taką historię: na przełomie XIX i XX wieku firma produkująca buty wysłała swojego przedstawiciela do Afryki. Wysłał on stamtąd wiadomość: „Wracam do domu. Nikt tu nie nosi butów.” Inna firma wysłała swojego przedstawiciela, który sprzedał tysiące butów. Wysłał do firmy wiadomość „Biznes idzie fantastycznie. Nikt tu nigdy nie słyszał o butach.”
Zbilansowanie mózgu poprzez dietę, ćwiczenia, muzykę, redukcję stresu i suplementy pomoże naszemu postrzeganiu świata.
Terapia poznawcza (uczenie ludzi, jak poprawić negatywne wzorce myślenia i jak myśleć w bardziej racjonalny, pozytywny sposób) wspomaga funkcje mózgu.
Terapia interpersonalna, która uczy ludzi, jak lepiej dogadywać się z innymi poprzez ulepszenie społecznego wsparcia, komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz ćwiczenie asertywności, może być skutecznym lekiem na depresję. Terapia interpersonalna pomaga również nastawić funkcje mózgu, wspomagając aktywność kory przedczołowej (polepszając skupienie i ocenę sytuacji) i uspakajając aktywność limbiczną (sprawiając, że czujemy się pewniej).
NIE WIERZMY KAŻDEJ PIERWSZEJ MYŚLI.
Ponieważ nasz mózg przyjmuje to, co widzi, i realizuje to, niezwykle ważne jest by wizualizować to, czego chcemy, a potem z czasem dopasować swoje zachowanie, by to otrzymać. Zbyt wielu ludzi miota się pod wpływem codziennych zachcianek, zamiast wykorzystać korę przedczołową do planowania życia i dążenia do celu.
Pięć podstawowych dźwięków: „saa”, „taa”, „naa”, „maa” i „aa”. Ludzie, którzy medytują, intonują każdy dźwięk podczas gdy po kolei składają kciuk z drugim, trzecim, czwartym i piątym palcem. Dźwięki i składanie palców powtarza się przez dwie minuty na głos, dwie minuty szepcząc, cztery minuty w ciszy, dwie minuty szepcząc i dwie minuty na głos.
Przeprowadziliśmy na uczestnikach badania SPECT, gdy przez jeden dzień odpoczywali, a potem następnego dnia po medytacji. Zauważyliśmy wyraźny spadek aktywność w lewym płacie ciemieniowym (co pokazało zmniejszającą się świadomość czasu i przestrzeni) i znaczący wzrost aktywności kory przedczołowej (co pokazało, że medytacja pomaga ludziom się nakręcić, a nie wyłączyć).
W badaniu przeprowadzonym na około 7 500 studentów, studenci akademii muzycznej mieli najwyższe ze wszystkich wyniki w czytaniu. Nauka gry na instrumencie muzycznym w każdym wieku może być pomocna w rozwoju i aktywowaniu neuronów płatu skroniowego.
Ludzie, u których występują przypadki cukrzycy w rodzinie powinni po czterdziestym roku życia raz w roku badać poziom glukozy we krwi na czczo.
Osobiście zażywam silnie działający kompleks witamin wraz z dodatkowymi witaminami C i E, ginkgo biloba, kwas alfa liponowy, fosfatydyloseryna, acetylo-L-karnitynę, koenzym Q10 i kapsułki oleju rybnego.
Po czterdziestce, gdy produkcja energii komórkowej i poziom przeciwutleniaczy w organizmie naturalnie się obniżają, większość ludzi mogłaby także skorzystać dzięki acetylo-L-karnitynie, kwasowi alfa liponowemu i koenzymowi Q10.
Według badań acetylo-L-karnityna polepsza skupienie, dodaje energii i spowalnia proces starzenia. Jeśli cierpicie z powodu zmęczenia, umysłowego wyczerpania, utraty pamięci, czy problemów z uwagą, powinniście się zastanowić nad zażywaniem acetylo-L-karnityny. Typowa dawka wynosi od 500 do 1 500 mg dziennie.
Kwas alfa-liponowy to przeciwutleniacz, który wzmacnia siłę działania wielu innych przeciwutleniaczy. Jeśli jesteście po czterdziestce i występuje u was ryzyko demencji lub innych problemów z pamięcią, raka lub udaru, rozważcie zażywanie kwasu alfa-liponowego. Typowa dawka wynosi od 100 do 200 mg dziennie.
Koenzym Q10, znany także jako ubiquinon, to silny przeciwutleniacz. Rozpuszczalne kapsułki żelatynowe podobno wchłaniają się lepiej. Koenzym Q10 najlepiej zażywać z pokarmami. Typowa dawka wynosi od 30 do 200 mg dziennie.
Kwasy tłuszczowe Omega-3. Dwa najlepiej przebadane oleje rybne to kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Ulubione źródła suplementów olejów rybnych: suplement Coromega, stworzony przez European Reference Botanical Laboratories (www.cormega.com) i Dr. Sears (www.drsears.com), wysokiej jakości olej rybny, taki jak produkowane przez Nordic Naturals i Omega Brite. Typowa dawka oleju rybnego w profilaktyce wynosi od 1 do 2 g dziennie.
Ginkoba i ginkgold (Nature’s Way) to marki utworzone dla związku EGb 761. Zwykła skuteczna dawka wynosi od 60 do 120 mg dwa razy dziennie.
Fosfatydyloseryna to składnik odżywczy występujący naturalnie w takich pokarmach, jak ryby, zielone warzywa liściaste, produkty sojowe i ryż.
L-teanina to aminokwas naturalnie występujący w zielonej herbacie. Suplementy L-teaniny promuje się w relaksacji i kształtowaniu nastroju. Dawka wynosi od 50 do 200 mg, w zależności od potrzeb.
Każdego dnia zażywajcie 100 procent zapotrzebowania na witaminę B. Upewnijcie się, że zażywacie co najmniej 400 mcg kwasu foliowego i 500 mcg witaminy B12 dziennie.
Zapotrzebowanie dorosłych na witaminę C wynosi 250 mg dwa razy dziennie.
Rodzaj przyjmowanej witaminy E ma znaczenie. Mieszanka tokoferoli, włącznie z typem alfa i gamma wydaje się bardziej skuteczna niż sam alfa-tokoferol. Alfa-tokoferol jest najbardziej popularną formą sprzedawaną w sklepach. Z powodu względnie krótkiego czasu działania tokoferoli (dwie do czterech godzin), lepszą ochronę komórkową zapewnia zażywanie ich dwa razy dziennie.