HTTPS to bezpieczna wersja protokołu internetowego, chroniąca i szyfrująca dane podczas przesyłania ich przez internet lub sieć. Widoczna jest w pasku przeglądarki, w adresie strony.
Anna Kloz
Copywriter
Wyobraź sobie, że wysyłasz list z ważnymi informacjami. HTTP to jak wysłanie zwykłego listu, który każdy może otworzyć i przeczytać po drodze.
HTTPS to jak wysłanie tego samego listu w zabezpieczonej kopercie, którą może otworzyć tylko adresat. W internecie HTTPS zapewnia, że informacje przesyłane między stroną a użytkownikiem są bezpieczne i nikt niepowołany nie może ich przechwycić i odczytać.
To szczególnie ważne w przypadku poufnych danych - numery kart kredytowych, dane logowania i dane osobowe.
Spójrz na adres tej strony internetowej. Zobaczysz, że zaczyna się od: https://www.owocni.pl/
1. Zwiększenie zaufania klientów: Klienci czują się bezpieczniej, widząc kłódkę w pasku adresu.
Mało tego, wyszukiwarki mogą oznaczać witryny, które nie obsługują protokołu HTTPS jako „Niezabezpieczone” - mało osób zdecyduje się na wejście na taką stronę, a jeszcze mniej na zostawienie swoich danych, nawet w formularzu kontaktowym.
2. Poprawa pozycji w Google: Wyszukiwarki preferują bezpieczne strony.
3. Ochrona danych: Zabezpiecza informacje osobiste i dane płatności Twoich klientów. Nawet jeśli ktoś niepożądany je przechwyci, nie będzie w stanie ich odczytać.
4. Zwiększenie konwersji: Bezpieczna strona to większa szansa na sprzedaż.
5. Poprawa szybkości: Dzięki szyfrowaniu i kompresji danych przesyłanych między serwerem a klientem, protokół HTTPS pomaga stronom www działać szybciej.
Spójrz na pasek adresu w przeglądarce. Jeśli adres Twojej strony rozpoczyna się od "https://" - Twoja witryna jest zabezpieczona tym protokołem.
Możesz kupić certyfikat SSL lub skorzystać z usług firmy hostingowej, która posiada wbudowaną ochronę HTTPS i SSL.
HTTPS wykorzystuje SSL (secure sockets layer) lub TLS (transport layer security) do zabezpieczania połączeń HTTP przez ich szyfrowanie.
Zabezpieczenie to opiera się na infrastrukturze kluczy publicznych, która przypisuje pary kluczy kryptograficznych do tożsamości różnych podmiotów.
Każda para składa się z klucza publicznego, dostępnego dla każdego oraz klucza prywatnego, który jest chroniony.
Dzięki tej technologii, dane zaszyfrowane jednym z kluczy mogą być odszyfrowane tylko za pomocą drugiego klucza.
Dzięki temu serwery i klienci mogą bezpiecznie wymieniać między sobą informacje. Zewnętrzne podmioty, które mogłyby próbować przechwycić transmisję, nie są w stanie odczytać przesyłanych danych.
Adresy internetowe z protokołem HTTPS zaczynają się od "https://" i są oznaczone kłódką, co pozwala użytkownikom łatwo sprawdzić bezpieczeństwo witryny. W przypadku HTTP adresy zaczynają się od "http://" i są oznaczone jako „Not Secure”.
Różnica polega również na sposobie przesyłania danych: HTTPS szyfruje dane, chroniąc je przed odczytaniem i modyfikacją przez osoby trzecie, podczas gdy HTTP przesyła je w formacie niezaszyfrowanym.
Ponadto HTTPS wymaga uwierzytelnienia domeny przez Urząd Certyfikacji (CA), aby zapobiegać fałszywym witrynom.
Pamiętaj o odnawianiu certyfikatu SSL tak, aby Twoja strona była nieustannie chroniona przez protokół HTTPS.
Jeśli zbierasz jakiekolwiek dane od klientów (nawet w formularzu kontaktowym), HTTPS jest niezbędny.
W Owocnych oprócz przekonujących tekstów, przyciągającego spojrzenia designu i sprawnego wdrożenia strony doradzamy klientom również w sprawach technicznych związanych z bezpieczeństwem.
Napisz do nas. Umówmy się na bezpłatną konsultację i porozmawiajmy o potrzebach Twojej strony.