Copywriting internetowy

Sztuka pisania do sieci

Masz 15 sekund na zaciekawienie użytkowników. Większość z nich po tym czasie opuści stronę, jeśli Twój copywriting internetowy jest kiepski.

Naucz się tworzyć teksty, które zachęcają, edukują i sprzedają. Zaczynajmy.

Dobry copywriting internetowy

OWOCNY HIT!

Zamów bezpłatne badanie
strony, by otrzymać
porady ekspertów.

Usprawnij to na stronie i przygotuj
więcej miejsca na nowych klientów.

Zamów badanie teraz

Streszczenie:

Copywriting internetowy to tworzenie treści pisanych do internetu. To więcej, niż blog posty: również teksty w social media, skrypty wideo, treści na landing page. Każda z nich ma swoje specyficzne właściwości, ale można też znaleźć cechy wspólne najlepszych copy. Takie, które pozwolą Ci być lepszym niż prawie 77% Twojej konkurencji.

Mariusz Słowik
Head of design

> content marketing > copywriting internetowy

Czym jest copywriting internetowy?

Copywriting internetowy jest nie tylko pisaniem treści do internetu, ale również budowaniem ich struktury. Dbaniem o ich prezencję. Nienaganną pisownię i gramatykę. Troską o utrzymanie uwagi.

Zacznijmy od podstaw.

74%

74% czytelników w internecie zwraca uwagę na to, czy tekst jest zgodny z zasadami ortografii

Dlatego nigdy nie publikuj tekstu, którego nie sprawdziłeś.

70%

To dlatego, że 70% użytkowników niechętnie w nie klika

Stosunek do poprawnej pisowni pokazuje, jak wielkie znaczenie ma jakość copywritingu internetowego dla Twojego biznesu: wizyt na stronie, klikania po więcej, pozostawiania swoich danych przez klientów (konwersji).

Copywriting internetowy nie ogranicza się do pisania. To również dbanie o to, żeby w danej treści znalazło się wszystko, czego użytkownik potrzebuje.

Przykładowo tworząc treści na swój landing page powinieneś pamiętać, by uwzględnić miejsce dla referencje.

76.8%

76.8% stron docelowych nie zawiera społecznego dowodu słuszności (ang. social proof). Ten brak poważnie uderza w konwersję

Społecznym dowodem słuszności mogą być referencje, opinie, liczba zrealizowanych projektów. To potwierdzenie, że sprzedawana przez Ciebie usługa czy produkt działają.

Bez referencji Twój landing page to po prostu zbiór obietnic. Dowód słuszności zapewnia ich pokrycie.

Dobry copywriter musi zrozumieć czytelnika i zachęcić go do działania tym, co jest w stanie realnie go popchnąć w kierunku akcji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pisania tekstów stron internetowych? Zajrzyj do artykułu: Webwriting - 10 wskazówek, z którymi zaczniesz tworzyć lepsze teksty.

Czym copywriting internetowy różni się od pisania offline?

Tworzenie treści do internetu różni się od pisania na potrzeby mediów offline - gazet, magazynów, reklam drukowanych.

Podstawowym powodem jest to, że ludzie w internecie stykają się z Twoimi treściami na wielu różnych urządzeniach.

To całkiem inaczej niż w przypadku treści drukowanych, które zawsze prezentuje się tak samo.

Przykładowo gazeta ma konkretny wymiar, jest drukowana z użyciem standaryzowanych farb i papieru.

Tymczasem sposobów przeglądania internetu jest tyle, ile modeli urządzeń do tego służących.

Twoja treść musi się świetnie prezentować na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie, smartfonie, a niekiedy i smart TV.

Z pewnością miałeś okazję korzystać z różnych przeglądarek internetowych i zdarzyło Ci się doświadczyć tego, że niekiedy ta sama strona wygląda inaczej na Firefox niż na Chrome.

Nie mówiąc już o tym, jak prezentuje się na małym ekranie smartfona.

Prezencja treści internetowych to jedno. Okazuje się jednak, że użytkownicy internetu również inaczej konsumują treści niż robią to w przypadku tekstów offline.

Czytając w internecie mamy tendencję do skanowania nagłówków, wypunktowań, list i innych elementów przyciągających uwagę. Skupiamy się na fragmentach, które się wyróżniają. Nie czytamy linearnie, słowo po słowie.

Lubimy, jak ważne informacje wyróżniają się wizualnie.

70%

Jeżeli tekst zawiera przynajmniej jedną listę co 500 słów, otrzymuje nawet o 70% więcej ruchu

Z drugiej strony, jeśli wyróżniki nie zrobią roboty, reszta fragmentów może nigdy nie mieć szansy zostać zauważonymi, nawet jeśli jest świetna.

Czytając w internecie lubimy treści:

Skondensowane: naszpikowane informacjami jak świąteczny sernik rodzynkami. Nie skąp użytkownikom przykładów, gotowych rozwiązań, faktów.

1

Proste: jeśli potrafisz coś wyjaśnić prostymi słowami, będziesz uznany za eksperta, mądrzejszego i bardziej poinformowanego niż ktoś, kto używa skomplikowanego słownictwa.

3

Użyteczne: ludzie potrzebują czegoś, co będą w stanie wykorzystać (podział procesu na etapy, konkretne pytania, na które odpowiedzi stworzą rozwiązanie problemu).

2

Optymalnej długości: obliczono, że idealne blog posty czyta się w 7 minut (jeśli Twój temat wymaga dłuższego omówienia i zadbasz o utrzymanie uwagi - pisz dłużej bez wahania).

4

Podsumowując, pisanie do internetu wymaga, aby przekaz był konkretny i podany w przystępny sposób, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu treść będzie wyświetlana.

Pisząc należy pamiętać o tym, że wzrok użytkownika “skacze” po stronie.

Nie tylko wzrok użytkownika trudno utrzymać w jednym miejscu, ale również jego uwagę.

Twój odbiorca ZAWSZE znajduje się tylko o jedno kliknięcie od przejścia do innego miejsca w sieci.

O jego uwagę konkurują z Tobą nie tylko Twoi bezpośredni konkurenci z branży, ale również Facebook, Instagram, strona ze śmiesznymi kotkami i porównanie wyników polskich siatkarzy.

Wygrać jest naprawdę trudno.

Ale nie jesteś na przegranej pozycji. Pisząc mocne, dobre teksty, trafisz do swoich wymarzonych odbiorców. Jak to zrobić?

Dobre praktyki tworzenia mocnych treści do internetu

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, pisanie treści do internetu będzie jak układanie puzzli. Każdy z nich reprezentuje inny aspekt tekstu. Dobrze złożone odkryją ciekawy obrazek.

Personalizowane wezwanie do akcji (CTA) są klikalne o 202% częściej.

Dlaczego? Bo uwielbiamy, kiedy ktoś mówi naszym językiem i przemawia bezpośrednio do nas. Twoi klienci też to lubią.

Dlatego zawsze pisząc, powinieneś mieć w głowie swojego odbiorcę.

Potrzebujesz badań i narzędzi, które pozwolą zajrzeć Ci za zasłonę i sprawdzić, kto jest faktycznie Twoim odbiorcą.

Darmowy dodatek

Hej 👋 Pobierz szablon Profilu Idealnego Klienta z ćwiczeniami do jego uzupełnienia. Twórz komunikację, która każdym słowem trafia w pragnienia Twoich odbiorców. Ten profil dźwiga cały marketing firmy!

OK
OK
Pobierz teraz

Silny nagłówek to silne otwarcie

Nawet 8 na 10 odwiedzających Twoją stronę przeczyta wyłącznie nagłówek lub ewentualnie nagłówki Twojego tekstu.

Dlatego musisz sprawić, aby Twój nagłówek był po prostu najlepszy.

9%

Używanie myślnika, nawiasu czy cudzysłowu w nagłówku zwiększasz prawdopodobieństwo kliknięcia w artykuł o 9%

Nagłówki, które mają 10-13 słów przyciągają dwukrotnie więcej ruchu niż krótkie wersje.

80%

Artykuły, które obiecują, że zawierają listy, są aż o 80% chętniej czytane niż inne typy treści

Dlatego tytuł “10 ras psów, które są bezpieczne (choć nie wyglądają)” jest lepszy niż “10 ras psów, które są bezpieczne”.

“Lista sprawdzonych kosmetyków na przebarwienia - pozbądź się blizn posłonecznych” osiągnie prawdopodobnie wyższy współczynnik kliknięć niż “Sprawdzone kosmetyki na przebarwienia skórne”.

Utrzymuj tempo

Czy powyższe informacje oznaczają, że powinieneś się mniej starać w akapitach i możesz “lać wodę”? Nie!

Jeśli Twoje nagłówki i wyróżnione treści spodobają się użytkownikowi, masz szansę jedyną w swoim rodzaju. Wciągnięcia go w cały tekst. Nie zepsuj tego!

Krótkie zdania i bardzo krótkie akapity sprawiają, że użytkownik pozostaje zaangażowany.

Takie prezentowanie treści sprawia, że czytelnikowi jest bardzo trudno przestać czytać. Czego niestety nie można powiedzieć o tzw. “ścianie tekstu”. Porównaj dwa poniższe obrazki.

Która treść wydaje Ci się bardziej “przyjazna”?

Czasem jedyne, czego Twojemu tekstowi trzeba, to po prostu dodanie nagłówków i kilku “enterów”, które rozbiją treść na mniejsze, łatwiej strawne kąski informacji.

Twoim zadaniem jest sprawić, aby treść była na tyle interesująca, żeby czytelnicy poświęcali jej swoją uwagę od początku do końca.

Strategia "śliskiej zjeżdżalni" polega na nieustannym przyciąganiu i utrzymywaniu uwagi czytelnika od momentu jej zainteresowania nagłówkiem aż do końca tekstu.

Oto jak to działa w praktyce:

Tworzysz nagłówek, który skłania odbiorców do przeczytania podtytułu.

Następnie, każde zdanie motywuje ich do przejścia do kolejnego, aż dojdą do wezwania do działania (CTA).

W końcu Twój tekst ma jakiś cel. Chcesz skłonić odbiorców do działania po zapoznaniu się z nim, np. zachęcić do poznania oferty czy pobrania darmowego materiału w zamian za adres e-mail.

Używanie krótkich zdań i akapitów ułatwia czytelnikom płynne i bezwysiłkowe przechodzenie przez treść. Dosłownie mogą się po niej “ślizgać”.

Nie musisz opracowywać struktury wciąż od nowa. Szablony treści (takie jakie znajdziesz w artykule: Prowadzenie bloga) ułatwią Ci tworzenie nowych materiałów na bazie tego, co już się sprawdza w przypadku Twoich odbiorców.

Wykorzystaj doświadczenie z pierwszej ręki

Kiedy zdajesz relację z tego, czego doświadczyłeś z pierwszej ręki, to sprawia, że czytelnicy chętniej ufają informacjom zawartym w Twoich treściach.

Trudno znaleźć profesjonalne teksty od specjalistów. Za to bardzo łatwo natrafić na te same informacje powtarzane w kółko w wielu różnych artykułach.

Jeśli tworząc treści możesz pokazać coś z innej perspektywy niż setki innych autorów, dodaj tę wartość do swoich treści. Pamiętaj jednak, aby nie stracić z oczu tego, czego potrzebują Twoi odbiorcy.

Poznaj i stosuj zasadę trzech

Nasz mózg lubi liczbę trzy. Początek, rozwinięcie, koniec. Poranek, południe, wieczór. Czas, miejsce, akcja.

Okazuje się, że stosując trzy elementy, odwołujemy się do ciekawej właściwości ludzkiego umysłu, który uwielbia wzory złożone z trzech.

To sprawia, że nasza treść jest bardziej chwytliwa, zrozumiała i wydaje się “naturalna”.

Korzystaj z tego, gdzie tylko możesz. Łącz trzy obrazy, wymieniaj trzy czasowniki i podawaj trzy metody na rozwiązanie problemu.

W ten sposób nie tylko sprawiasz przyjemność czytelnikowi (przez “łaskotanie” jego umysłu), ale również stajesz się bardziej zrozumiały.

Bez tych narzędzi ani rusz. Wsparcie dla copywritingu internetowego

Nikt i nic nie zastąpi Ciebie jako autora treści internetowej i nie wykona za Ciebie pracy (chyba, że wybierzesz dobrego copywritera). Ale możesz się wesprzeć kilkoma sprytnymi narzędziami.

Narzędzia, których potrzebujesz, by tworzyć dobry copywriting internetowy

  • Wyszukiwarka słów kluczowych. Planer słów kluczowych Google, Semrush, Senuto, to tylko kilka często stosowanych narzędzi. Pomagają sprawdzić, co jest wyszukiwane i wokół jakich fraz zbudować swoją treść.
  • Dobry edytor z polskim językiem. Pamiętasz, jak ważna jest ortografia dla Twoich odbiorców? Program do edycji tekstu automatycznie sprawdzający błędy pozwoli Ci uniknąć (większości) chochlików.
  • Edytor SEO. Takie narzędzia jak Semrush pozwalają sprawdzić nasycenie słowami kluczowymi, ale również oceniają stopień czytelności tekstu (długość akapitów, zdań etc.).

Gdzie jeszcze możesz szukać inspiracji na temat swoich odbiorców?

Zwróć uwagę na sekcję komentarzy. Czy to na blogu czy pod postami w social media. Używany przez Twoich odbiorców język może Ci bardzo pomóc w tworzeniu kolejnych treści. Podobnie jak poruszane przez nich problemy.

Porozmawiaj z działem wsparcia sprzedaży: to prawdziwa skarbnica pomysłów na ciekawe treści.

Chciałbyś te wszystkie wskazówki bez trudu wykorzystać we własnych treściach publikowanych w sieci? Nie musisz robić tego w pojedynkę. Jesteśmy tutaj, żeby Cię wesprzeć, wystarczy, że do nas napiszesz.

Rozdział 1:
Podstawy dobrego content marketingu
Odkryjesz metodę, która raz wdrożona, przyciąga klientów do firmy bez przerwy przez lata.
Rozdział 2:
Strategia skutecznych treści
Poznasz strategie i łatwe do wykonania instrukcje, dzięki którym treści robią dokładnie to, na czym zależy Twojej firmie.
Rozdział 3:
Zasady tworzenia treści, które działają
Kiedy poznasz te techniki tworzenia przekonujących treści, zaczniesz mówić językiem swoich klientów. Nic ich bardziej nie przekona!
Rozdział 4:
Treści multimedialne
Zobaczysz, jak za pomocą treści multimedialnych podkręcić zaangażowanie odbiorców na tyle, żeby stali się zachwyconymi klientami.
Rozdział 5:
Dystrybucja treści
Nauczysz się, jak podsuwać treści odpowiednim ludziom w odpowiednim czasie, żeby chcieli wracać do Twojej firmy po więcej.
Rozdział 6:
Optymalizacja z bliska
Dowiesz się, jak sprawić, aby każdy fragment treści działał na korzyść Twojego biznesu.

Owocni eksperci cytowani są przez:

Zamów bezpłatne
badanie strony, by
otrzymać porady
od ekspertów

Usprawnij to na stronie firmy
i przygotuj więcej miejsca
na nowych klientów.

Zamów badanie teraz

Serwis oceniany przez klientów jako
DOSKONAŁY! w ankiecie badania opinii.

4.98 / 5